artefakty jako z cirkusu

Je naší povinností být kouzelníky, klauny či alchymisty a vytvářet naději tam, kde je pouze iluze, vytvářet realitu tam, kde jsou pouze sny. 

Marcel Wanders

Cirkus je kouzelný svět, který vás ohromí: barevností, tvaroslovím a celkovou bizarností proporcí a smyslu věcí vůbec. Vybrala jsem několik artefaktů, které udělají z Vašeho interiéru úžasnou manéž. Designové kusy subjektivně ztotožňuji s cirkusovým koloritem anebo se sami designéři hlásí k prostředí kouzelného cirkusu. 

Peter Shire, Bel Air Chair, 1981
postmoderní cirkus
Michele De Lucchi, Flamingo Table,

Postmoderní tendence vycházejí z potřeby osvobodit se od vyčerpaných a omezených konvencí.

Tak jak obecně označujeme cirkusovým něco, co je nezvyklé, neobvyklé, nad čím kroutíme hlavou, co nedokážeme vysvětlit zcela racionálně, co v nás vzbuzuje nejrůznější emoce, tak podobně můžeme nahlížet na postmodernistická díla z 80. let 20. století. Jsou to především díla italského Memphisu, který svou hravostí, barevností, náznaky geometrizace a obsahové i formální  mnohovrstevnatostí subjektivně připomínají prostředí a fluidum cirkusu. 

NOTE pro Sancal, Tonella Chair a Armchair
Nika Zupanc, 88 Secrets Bar, 2017
Normann Copenhagen, Circus Pouf,
Formfjord, Circus
Maarten Baas, Clay
Daria Zinovatnaya,kolekce Dakotha

Tvarová morfologie, která evokuje v divákovi prostředí cirkusu, pravděpodobně souvisí s jednoduchými stavebními konstrukcemi. Kočovný život, kterým cirkus oplýval a stále oplývá, vyžaduje jednoduchá a efektivní řešení. Přesto je zejména z historických cirkusů patrný zájem o okázalosti a výstřednosti. Současní designéři to však umí dokonale propojit…

...v roce 1913 jsem dostal šťastnou myšlenku, roztočit kolo od bicyklu na stoličce a dívat se, jak se točí

Marcel Duchamp
Magic Circus, kolekce 01
Magic Circus, Pop-Up
Jasper Morisson, Superloom, vyrábí FLOS
Nordlux, Circus

Osvětlení hraje důležitou roli nejen v interiéru cirkus, ale také má své místo v exteriéru, kde působí jako reklama. Současní designéři si umí pohrát s kompozicemi připomínající cirkusová náčiní v podobě činek, diabolů či obručí…  

cirkus je senzorický zážitek, který vás nikdy neopustí, je to magické, mystické a je to větší než život

cirkumo
Jayme Hayón a Nani Marquina, koberec, koberec
Jayme Hayón a "cirkusová MASKA" ve spolupráci s

Jayme Hayón je významný propagátor a tvůrce hravého designu. Jeho portfolio obsahuje rozmanité objekty, které si pohrávají s principy cirkusu: barva, tvar bizár. Tím však nijak nechci snižovat jeho dílo, naopak jej vnímán jako výjimečný vesmír fantazie a radosti. 

Muller Van Severen
Richard Yasmine, kolekce kovového nábytku inspirovaná libanonskou architekturou
DeCastelli, Polyfemo, design Elena Salmistraro

autorka článku: Martina Vávrová, 

Art Desiger cirkumo

    Leave Your Comment Here