POLSKI DESIGN: kam si sednout v Polsku
Polsko! Velký kus země v blízkosti našeho domova… A co my o něm víme? Co já o něm vím!?
Možná si vzpomeneme z hodin dějepisu na společníka Praotce Čecha, knížete Lecha, kteří spolu s Rusem založili slovanský národ… Snad každý byl za hraničními přechody na krowkách, za levnějším oblečením anebo za dnes velmi žádaným stavebním materiálem. Pak je tu můj oblíbený Polski film s protagonisty Komediografu (Liška, Budař, Matonoha,…). Anebo vzpomínka na hodiny konstrukce, kdy nás ing. Hoidekr strašil polským nábytkem bez kolíků, lepeným formaldehydem…Nicméně Polsko je dlouhodobě významným evropským výrobcem a prodejcem nábytku (hned za Německem). Prostě z Polska má kus nábytku každý!
Ať už byly moje představy jakékoliv, musím konstatovat, že Polsko nás překvapilo. Je to vzkvétající země, která umí obratně pracovat s dotacemi (plastová okna mají i kostely :D). Slovo architektura, design nebo dokonce urbanismus jim není vůbec cizí. Nad každým městem je bezpočet jeřábů: staví se nové administračky, byty, vznikají nové čtvrti s parky a náměstími. Ožívají zpustlé budovy (v Gdaňsku např. bývalé sýpky obilí a v Lodži bývalé budovy textilek).
Poláci se nebojí konverzí budov. Často využívají cihly, které vypadají snad vždycky dobře! Například v Gdaňsku, přes řeku na sebe hledí na jedné straně historické domy se zdobenými, barevnými štíty a na straně druhé moderní penthouses s velkými okny a materiálově odlišnými fasádami (viz kresba). Nábřeží jsou spojeny super moderními otočnými / sklopnými mosty. Ve městech jsou nové restaurace s chutným (často lokálním) jídlem, rybími nebo ovo-zel trhy (včetně karetních terminálů!), hipsterské stylové kavárny, rozlehlé parky s atraktivními hracími prvky pro děti (viď, Koli <3) a vůbec kvalitní veřejný prostor (lavičky, pítka, koše, cedule, zeleň). Tak nějak jako z učebnic architektury a urbanismu – včetně vizualizací nových / rekonstruovaných budov na plotech…
Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy & Karlowicz Philharmonic
Hotel Puro, Gdańsk
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
My jsme navštívili celkem čtyři města:
Szczecin+
křivý les
Łeba +
písečná duna
Gdańsk,
Hel, Sopoti
Łodž
Já, jakožto zkušená vyhledávačka fotogenických kaváren a restaurací (a nově i ubytování), kdy se orientuji podle interiéru a mobiliáře (zejména židlí), Vám přináším vhled do zajímavých míst, která jsme s rodinou navštívili. A věřte, že jsme si párkrát za den rádi sedli 🙂
Szczecin / Štětín
Szczecin nás přivítal krásným bytem kousek od centra (tzn. Rynek Sieny). Naše dítě se zde naučilo sedět a jíst u stolu, ovšem na kopiích Eamesovich Plastic Chairs. Je to hrůza, co dovolíme (smích), ale byt byl opravdu skvělý, tichý a čistý.
Na první polský brunch jsme čekali (45 minut !!!) v podhradí ikonického Štětínského zámku (polsky: Książąt Pomorskich w Szczecinie). Interiér téhle kavárny neměl obdoby, je inspirovaný nábytkem skupiny Memphis z 80. let 20. stol. a drží si takový ten prvoplánově líbivý vintage-postmoderna styl. Hrozně se mi líbila interiérová dlažba z terrazza.
Łeba
Bydlení v curkárně, to byl úlet. Vafle na uvítanou a pak už jen každý ráno poslouchat jak zadělávaj těsto :D. Venkovní terasa (ta za tújema), obklopená armádou proplétaných křesílek, reagujících na ikonické křeslo Acapulco z 50. let 20. století. Na pohled super, ale při práci na laptopu je problém s lokty…
Autentické místo staré pekárny v centru přímořské Leby. Jedno z mála insta-friendly míst v tomto přímořském letovisku. Industriální interiér s původními prvky (pece, míchačky těsta, bábovky) a také tak starým sedacím nábytkem. Kafe průměrný, ale dvůr za domem se zahradním posezením zlatej!
Gdańsk
Investiční byt v sedmém patře konverzované sýpky na obilí, nás nadchnul. I přes počáteční peripetie s neuklizeným bytem (jo, nebyly jsme první hosté :D), jsme zde byli jako doma!
Povšimněte si zajímavé struktury na kuchyňských horních skříňkách, jako doma to mít nechcete, že jo, ale na voko a fotkách na Airbnb dobrý… A mastný prsty od ryb na tom nejsou vůbec vidět (že to vypadá jak šupináč :D).
S čím teda mají Poláci podle mě problém obecně, je výběr svítidel, kdy nad jídelní stůl dávají tyhle pseudo-designovky, co Vám při pochybu kolem stolu vypálí oči.
Barevným kacentem k šedavému interiéru jsou modré sametové židle. Na první pohled líbivá křehkost a subtilnost je ovšem na úkor správné konstrukce (nohy bez trnoží a lubů) a sedák jako z papíru. Ale pokud trávíte víc času na gauči než u stolu, tak hurá do nich 🙂
Hipsterská kavárna v samém srdci Gdansku. Pestře čalouněný nábytek, křesla a židle, co možná viděly i Halabalu / anebo nákup z 366 Concept (?). První slušný kafe v Polsku (po 7 dnech) a veganský sníďi 🙂
Úžasná restaurace uprostřed nově vznikající obytné čtvrti, kde jsme bydleli. Velmi chutné jídlo, milá obsluha a úsměvné obrázky na zdech (interiér dělají obrázky, že jo!). Židle v koloniálním stylu a čokoládový fondán na menu! TOP!
Nejlepší kafe, co jsme v Polsku měla! A zákusky? Jedna báseň (to červený jsem měla hned dvakrát). K tomu Thonetovy Čtrnáctky a moderní klasika je na světě!
Łodž
Do Lodže jsme jeli jen na základě náhody, kdy jsem si na Sopotech koupila design časopis o bydlení (jehož název je mi do teď záhadou :D) a tam byla reklama na Lodž Design Festival. Festival se mi moc líbil (krásný místo, konverze starý továrny, zajímavý věci a inspirace) – viz moje Stories na Instagramu
Město nás nejdřív děsilo, protože jsme bydleli v divný čtvrti na začátku té 4 kilometrové Piotrowské, ale nakonec se ukázalo, že tohle velký město s pohnutou historií má i svý hezký místa… Dík patří milé švadlence Ajje, která se tady na Erasmu zamilovala do látek a šití – hold je to město se starou textilní histórií 🙂
V Lodži se většina věcí děje v nejdelší ulici v Evropě, čtyři kilometrové Piotrkowské. Najdete tu nespočet kaváren, restaurací ale i židovských klenotnictví. Já dorazila na snídani do kavárny s pekárnou, kde mají chleba s certifikátem za 8,5zl a různě barevné Thonetovy židle č. 25 s područkami a industriální interiér (tzn. dub, kovové prvky a zvláštní pološero), prostě milá klasika.
Jedna z restaurací v kreativním prostřední OFF Piotrowska Center, která se za posledních 10 let transformovala v architektonicky líbivé místo s kvalitním veřejným prostorem, množstvím restaurací a kaváren + design shopů (móda, nábytek…) a kancelářemi. V původní tkalcovně a přádelně to tedy pěkně žije!
Restaurace s příhodným názvem Len je hightlight v místní gastronomii.
Smělý developerský projekt zvelebující okolí továrny a elektrárny. Secesně vyhlížející budova s prvky modernity byla vystavěna v roce 1907 a dodnes jsou uvnitř patrné krásné detaily (viz virtuální prohlídka). Tady jsem vnímala toho „genia loci“ 🙂
Dnes dochází k postupné rekonstrukci velké části rozlehlého objektu, na své si opět přijdou cihly, ale také beton a corten. Ve středu dění se tyčí komín, který je součástí přilehlého veřejného prostoru s travnatými plochami, vodními prvky, hřištěm, břízkami a pod nimi – ikony One Chairs.
Polsko můžeme jen doporučit!!
autorka článku: Martina Vávrová,
art desiger cirkumo
Leave Your Comment Here