jídelní stůl kresba

Ke stolu!

     Jídelní stůl je, a nebo by měl být, základem fungující rodiny! Jeho umístění, způsob používání či materiálové provedení, může vnímavému pozorovateli poodhalit, způsob žití v dané domácnosti…

  • Například jídelní stůl, který je umístěn na důležitém místě v bytě, musí zákonitě obklopovat lidé, kteří si uvědomují důležitost rodiny.
  • Pokud jsou jsou však sedací místa u nějakého jídelního stolu jen těžko přístupná, reflektuje to nepřístupnost jednotlivců nebo celé rodiny.
  • V domácnosti se stolem, na kterém je stále něco na zub, jsou návštěvy vždy vítány! 
  • Stůl, který se kývá nebo je jinak nestabilní, je jasným odrazem nefunkčních vztahů v domácnosti. 
  • Skleněný jídelní stůl zase může značit příliš křehké vztahy v rodině.
autor: Irina Kruglova

z historie jídelního stolu

Jídelní stůl můžeme napříč historií vnímat jako prostředek k uspokojení biologických potřeb lidstva.

S přílivem hojnosti se ze stolování stává symbol vyspělosti jedince a kultury vůbec. Z jídelních návyků se vyvinula společenská etiketa, která se odrazila ve vývoji jídelního nábytku a ovlivnila typologii domů a bytů. Jídelní stůl a jídelní prostor se stával ve vysokých kruzích nejreprezentativnějším místem v domě.

Okázalé jídelny jsou vybaveny luxusním nábytkem, zdobenými jídelními stoly a židlemi, příborníky, pojízdnými bufety či prosklenými vitrínami s nápojovým sklem.

Wilhelm Claesz Heda, Snídaně s humrem

Konzumace jídla a pití se tak postupně zcela separovala od samotné přípravny, tedy kuchyně.

Ještě ve 20. letech 20. století se setkáváme s moderními jídelnami, které okupují jednu samostatnou místnost v domě a jsou zcela odděleny od kuchyně. Ovšem v průběhu dalších desetiletí je jídelna v důsledku rychlých změn ve společnosti i bydlení, zaměněna za obývací pokoj.

Společenský význam jídelního stolu se statusem “centrum rodiny a dění” se poněkud nešťastně transformuje do podoby čalouněné sedací soupravy, společenského stolku a televizní obrazovky.

Lidstvo se tak postupně začalo vracet do období starověku, kdy lidé, zejména muži, jedli v leže… 🙂

návrat jídelního stolu

Jídelní stůl se tak ocitá na scestí a vrací se zpět na své původní místo v blízkosti kuchyně. 

Jedná se však o poněkud jiné kuchyně a jiné stoly než jsou nám známy z období gotiky…

Kuchyňské linky jsou podrobeny výzkumům, který odstartoval vývoj v oblasti kuchyňských nábytkových sestav, nových materiálů a technologií. Dnes se tak tak setkáváme s moderními kuchyněmi z nadčasových materiálů, které jsou komfortně vybaveny odsavači par, tichými kovovými výsuvy, ale i instantními polotovary do mikrovlnných trub…

Jídelní stoly tak mohou v klidu spočinout v blízkosti přípravy jídla. Nesmí se však stát jen tichými pozorovateli dění v domácnosti!

Současná filozofie bydlení (snad) nahrává velkým jídelním  stolům, které mohou tvořit celodenní zázemí pro celou rodinu. Ráno pro dlouhou společnou snídani, dopoledne jako dějiště her a pracoviště, oběd je prostorem pro diskusi a k večeru stůl může hostit přátelská setkání s dobrým jídlem a pitím vína!

design: David Chipperfield

Takový kus nábytku v podobě rovné desky s několika nohami, můžeme vnímat jako důležitý nástroj fungující společnosti v jednadvacátém století!

„A proto nezapomínejte ve svých domovech na dostatek pěkného místa pro bytelný jídelní stůl!“

autorka článku: Martina Vávrová, 

art desiger cirkumo

    Leave Your Comment Here