kavárenská židle
V dalším díle o fenoménu židle, jsem se zaměřila na židle kavárenské…
Kavárny jsou novodobým chrámem, kam si lidé rádi chodí sednout se svými přáteli. Ano, termín “jít si sednout” dokonale vystihuje podstatu řešené problematiky. Možnost sednout si a nechat se obsluhovat, tvoří, podle mého názoru, solidní základ pro odůvodnění roztrženého pytle s kavárnami. Jak se však rozpoznat tu dobrou na první pohled?
Kávový experti určují dobrou kávu, potažmo kavárnu, podle původu a kvality pražených kávových zrn. Pro mě, jako pro nábytkáře, je důvěryhodným indikátorem kvality, vnitřní vybavení a to zejména židle. Možná to zní trochu povrchně, ale mě tento kus nábytku dopomáhá, rozpoznat dobrou kavárnu od těch horších. A to z pouhých fotek interiéru na Google Maps.
Lidé v životě hledají „své hezké místo“ a podobně si počínají i v případě výběru místa v kavárnách. Pokud najdete ve svém okolí hezké místo s pěknou židlí, máte vyhráno! Nemyslím tím však jen atraktivní provedení židle z hlediska estetiky a designu, ale také její funkčnost, pohodlnost, kvalitu materiálu a v neposlední řadě také historii daného kusu. Nábytek má totiž kouzelnou schopnost dotvářet genia loci. Vážně, všímejte si!
Poslední dobou se často setkávám s kavárnami, které jsou vybaveny starým nábytkem, zejména thonetkami nebo dokonce starými školními židlemi. Z takových míst dýchá nostalgie, ale nic se nemá přehánět! V menším měřítku jsem pak konfrontována s kavárnami, které jsou zařízeny současnými židlemi od světových designérů. Toužím po Philippu Starckovi, Jaimíčku Hayonovi, Jasperu Morrisonovi nebo japonských nábytkových designérech.
Bohužel, ne každý kavárník je osvícený při výběru sedacího nábytku do své kavárny. Existují například podniky, které jsou vybaveny kopiemi nábytkových ikon. Nejčastěji jsou to židle manželů Eamesových, různé skandinávské vzory nebo dřevěné židle alá TON. Interiéry vybavené „falešným“ nábytkem naprosto postrádají ducha a bývají obvykle navrhnuty bez vtipy a nadhledu. Naštěstí je na světě tolik kaváren, že si člověk může vybrat, na čem si vypije šálek dobrýho kafe!
Podívejte se, která zajímavá místa v Čechách i Evropě jsem objevila pomocí svého „židlo-klíče“:
Mikyna Coffee&Food Point, Liberec
První a mojí snad nejvíc nejoblíbenější kavárnou je liberecká Mikyna. Během vejšky, tady člověk dokázal strávit nejednu plodnou chvilku. Interiér je vybudován na jednoduché kombinaci světlého dřeva a bílé barvy. Vysoké stropy a velká okna do ulice dávají návštěvníkovi prostor na myšlenky (o berlínské kávě a super dortíčcích). Sednout si zde můžete na kavárenský evergreen: židli zvanou Ironica od českého výrobce TON podle návrhu Antonína Šumana ze 60. let 20. století.
CAFÉ Jazzová Osvěžovna, Frýdlant v Čechách
Nedaleko za Libercem se nachází zapomenuté město Frýdlant. Tam se v zastrčené kavárně nedaleko náměstí nachází místo s vytouženým geniem loci. V přízemí starého domu jsou rozmístěny všechny možné artefakty z půdy. Kavárna se zde stala (často netušeným) muzeem nábytku. Lidé si mohou volně posednout například na legendární křesl č. 6009 od Fritze Nagela, které zpropagoval samotný Le Coubusier na pařížské výstavě L’Espirit Nouveau v roce 1925. Anebo je tu zelený set dětského nábytku ve stylu mezinárodního stylu od Rudolfa Vichra. A samozřejmě množství thonetek a starých anonymních židlí jako pevný základ kavárny s nostalgií.
Know how: Zajímavé kavárny bývají v blízkosti muzeí a galerií, tak v žádné evropské metropoli nešlápnete vedle!
SalonPlafond im MAK, Wien, Rakousko
Výjimečně krásnou kavárnu má vídeňské muzeum užitého umění MAK. Však aby ne! Vždyť sbírky tohoto muzea se pyšní ucelenou kolekcí židlí ohýbaného nábytku (Thonet, Gebrüder Thonet, Thonet Mundus), ikonami vídeňské secese, moderny i německého Bauhausu. Interiér kavárny je nepopsatelný, tvořený několika typy čalouněného nábytku. Venkovní terasa dýchá uvolněnou atmosférou. Odpočinout si můžete na typických plážových dřevo-plastových křeslech Adirondack, americké firmy Polywood. Vedle na terase je zase velké množství kovových židlí, Chair A od francouzského výrobce Tolix, které vydrží opravdu všechno. Na této židli je sympatické, že jejímu designu údajně nepředcházely dlouhé hodiny navrhování, ale vznikla přirozeným způsobem práce v továrně na zpracování pozinkovaného plechu.
Café Morgal, Brno
Za zdmi Místodržitelského paláce v Brně se skrývá velkorysé atrium, kterému vládne kavárna Morgal. Venkovní posezení je řešeno skládacími židličkami a stolečky se kterými se návštěvník potká v nejedné „hippsterké“ kavárně. Ani v interiéru nás nepřekvapí neznámé židle. Pod fragmenty barokních fresek je hejno „tonek“ zvaných Era, které navrhl René Šulc. Era je ovšem v Brně mnohoznačným slovem. Na Černých Polích v blízkostí „Mendlovky“ je již od roku 1927 funkcionalistická kavárna Era. Zde se můžete střetnout rovněž s kvalitním českým nábytkem: konkrétně vzorovým typem B25 z manufaktury Michalea Thoneta (vyrábí TON).
Tak schválně je v Brně více židlí „thonetek“ nebo „tonek“?
Kavarna Moderna, Ljubljana, Slovinsko
A opět stylová kavárna vsazené do galerie – konkrétně do Galerie moderního umění v Lublani. Ve dvou etážích provoněných kávou, jsou nahoře umístěny odpočivná křesla a gauče. Ve spodní části u baru jsou pak rozmístěny kovové židle, které vypadají jako syntéza Hany Kučerové – Záveská a Hanse Wegnera. Ze slovinských architektů a designérů znám totiž zatím jen dvě jména: Jože Plečnika a Niku Zupanc. Stylově bych však tuto židli nepřipsala ani jednomu z nich. Ale je to věru pěkný kus!
Resturace U Tří růží, Broumov
Restaurace U Tří růží, je moje srdeční záležitost. V prostorách bývalého hostince ze 17. století, v blízkosti barokního kláštera, vznikl povedený gastronomický koncept. Asketicky pojatý interiér s křížovými klenbami, bílou omítkou a zbytky původních fresek, dávají prostor k rozjímání. K sezení tu slouží velké množství židle s exotickým názvem Banana. Její název je pravděpodobně odvozen podle podobnosti ohnutého a zaobleného opěráku s tvarem banánu.
Aperitivo Pavilon Cafe bar & bistro, Vinohradská tržnice, Praha
Pražská tržnice Pavilon mě překvapila svou otevřeností a množstvím exklusivního nábytku, který si můžete bez okolků vyzkoušet. Kavárna, která je uprostřed dění, nezaostává a nabízí svým zákazníkům různorodé kusy moderního nábytku. Zaujala mě zejména vysoká židle znakčy Hay s úzkými tyčemi, které tvoří opěrák. Židle s krycím názvem J110, je inspirována dílem dánského designéra Poul M. Volthera. S tímto typem židlí se můžeme setkat v různých variancích u mnohých dalších designérů jakými jsou Kappei, Toyoguchi, Ilmari Tapiovaara či již výše zmíněný Antonín Šuman. Na fotografii dole můžete najít například i židli Vegetal od brazilských bratrů Campanových.
Atelier September, Copenhagen, Dánsko
Kodaň je jedním z měst, které určují kavárenský trendy“. #MonsterMonday tady používali už tehdy, když u nás byla teprve sobota. Ateliér September je to pravé místo pro chill turisty – umělce. Přestože dvoj pokojová kavárna disponuje jen 15 až 20 místy, druhová různorodost židlí je velkorysá. Jsou tu například židle od dánské firmy Hay, Result Chair, které evokují židle ze školních lavic. Nechybí zde ani výsledek nejdéle vyráběného průmyslového vzoru na světě – Thonetova židle č. 14.
Na závěr můj triple tip na tři kouzelné židle, které by slušely nejedné kavárně:
autorka článku: Ing. Martina Vávrová,
Art Desiger cirkumo
Leave Your Comment Here